Działania promujące czytelnictwo

W październiku obchodziliśmy MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH. Celem akcji było zwrócenie uwagi na rolę bibliotek w życiu szkoły i upowszechnianie czytelnictwa. Tegorocznym hasłem były „Baśnie i legendy z całego świata”.
W klasie IV uczniowie na podstawie jednej z legend z książki Władysława Kwaśniaka i Ireny Owczarz przygotowali inscenizację „Dlaczego w Czeladzi nie ma dworca”. Dla klas młodszych zorganizowano konkurs czytelniczo-plastyczny „Ilustracja do ulubionej baśni” a dla klas starszych konkurs czytelniczy „Czeladź w legendzie”.

 I miejscebasn

W bibliotece można było grać w „Baśniowe bingo” popularyzujące tytuły i postacie z bajek i baśni. Na planszy składającej się z 16 pól dzieci układały w dowolny sposób postacie. Następnie umieszczały żetony na kolejno losowanych postaciach z bajek i baśni. Zwycięzcą bingo zostawała osoba, która jako pierwsza ułożyła żetony w pionie, poziomie lub skosie. W klasach młodszych gra trwała to momentu aż wszystkim dzieciom udało się ułożyć zwycięski skos, rząd lub szereg.

bingo

Po klasach wędrowało „Literackie pudełko” za pomocą, którego uczniowie tworzyli teksty. Uczniowie losowali cztery karteczki, każde w innym kolorze. Na nich znajdowały się postacie, czynności, sylaby i przedmioty. Z wykorzystaniem wylosowanych elementów uczniowie wymyślali opowiadania, historyjki, baśnie.

  bingo   bingo

Uczniowie z klas VI-VIII wzięli udział w Konkursie literackim "Fantastyka w roku Stanisława Lema", w którym należało napisać opowiadanie science-fiction inspirowane twórczością pisarza. Jednym z celów konkursu była popularyzacja twórczości i nowatorskich idei Stanisława Lema oraz uczczenie Patrona Roku 2021. Jest Nam niezmiernie miło ogłosić, że zwyciężczynią konkursu została uczennica naszej szkoły - Kamila Pęciak z klasy 7b. "Maszyna Przyjaźni" autorstwa Kamili zdobyła uznanie jury.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie piątego listopada i to właśnie tego dnia klasa 2a uczciła to święto przebierając się za ulubionych bohaterów bajkowych. Był też lot czarodziejskim dywanem do krainy baśni oraz bajkowe zgadywanki.

  bajki   bajki

Świetlica włączyła się do udziału w XIII Ogólnopolskim konkursie plastycznym „Jesienne duszki, leśne skrzaty”. Prace mogły być wykonane dowolną techniką plastyczną (malarstwo, rysunek, kolaż, wydzieranka), jednak warunkiem koniecznym było wykorzystanie w tworzeniu pracy „darów jesieni” oraz innych skarbów przyrodniczych.

 plakat

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w WOJEWÓDZKIM KONKURSIE CZYTELNICZO-PLASTYCZNYM „JESTEM KREATOREM BAŚNIOWYCH ŚWIATÓW JAK JAN MARCIN SZANCER” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 24 w Częstochowie.
Na konkurs zostały wysłane prace Alicja Owczarek, Mateusza Marca i Leny Słonieckiej.

  wkcp     wkcp1

wkcp2

 

 

 

 

 

 

25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Został on ustanowiony w 2002 r., dokładnie w 100. rocznicę powstania tej najsłynniejszej zabawki dla dzieci. W tym dniu w uczniowie klasach młodzych przynieśli swoje ulubione pluszaki, obejrzeli film o historii powołania tego święta i popularnych postacich z książek i filmów. Uczniowie wysłuchali fragmentów książek, których bohaterami były postacie misów. Na koniec wykonali prace przedstawiawjące pluszową zabawkę.

dpm1     dpm2

dpm3    dpm4

W mikołajki klasa 5b i 6a udała się do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Nogajowej na spotkanie z Krzysztofem Petkiem, pisarzem, dziennikarzem i podróżnikiem.

kp1     kp2

    kp4     kp3

16 grudnia klasa pierwsza przybyła do biblioteki szkolnej. Podczas wizyty dowiedziały się o przeznaczeniu wypożyczalni i czytelni. Następnie zaliczyły zadania związane z literaturą dla dzieci oraz pięknie wskazywały zasady obchodzenia się z książką.
Po ślubowaniu i pasowaniu na czytelnika biblioteki Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisławy Łakomik, uczniowie pierwszy raz wypożyczyli książki do domu.

p1 p2

Spotkanie z pierwszakami było również okazją do wręczenia Wyprawek Czytelniczych przekazanych w ramach kampanii „Mała książka - wielki człowiek”. Zestaw został przygotowany z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Zawartość wyprawki zachęca pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, przybliżając do samodzielnego czytania oraz zachęca rodziców i opiekunów do wspólnego, rodzinnego czytania z dzieckiem.

k1     k2

17 grudnia klasę pierwszą odwiedziła Pani Lilianna Mucha, emerytowana nauczycielka naszej szkoły i autorka książki dla dzieci.
Podczas spotkania Pani Lidzia przeczytała fragment swojej książki nawiązujący do pierwszego dnia dzieci w szkole. Rozmawiała z uczniami o przygotowaniach i odczuciach związanych z tym dniem, o zawartości książki i jej drodze do czytelnika. Spotkanie urozmaicały zabawy, te ze śpiewem także. Najaktywniejszy uczestnik spotkania otrzymał w nagrodę egzemplarz książki.

LM1     LM2

                          LM3     LM4

 

Tuż przed feriami świątecznymi klasa IVa udała się do „Bajki Pana Kleksa”. W bajkowym, kolorowym, pełnym niespodzianek świecie nawiązującym do przygód Ambrożego Kleksa uczniowie odwiedzili Ostatni Rezerwat Przyrody, Krainę Szpaka Mateusza, Psi Raj, Bajdocję, Abecję, Planetę Fantazji i Złomowisko Robotów. Podczas zwiedzania dzieci wykonywały różne zadania, ale przede wszystkim miały okazję do wspólnej zabawy.

kleks

 Na początku stycznia w bibliotece szkolnej zorganizowano wystawę nowo zakupionych książek.

wystawa książek     wystawa książek

Dzień Kubusia Puchatka, czyli Winnie the Pooh Day obchodzimy 18 stycznia, w rocznicę urodzin jego twórcy Alana Alexandra Milne'a. W tym dniu klasy młodsze, choć zdalnie, również świętowały. Uczniowie prezenytowali swoje maskotki, słuchali fragmentu książęk, których bohaterem jest Puchatek, wykonywaly prace plastyczne oraz rozwiązywały interaktywne zadania.

DKP     DKP     DKP

21 marca klasy I-III wzięły udział w konkursie zorganizowanym przez bibliotekę szkolną pt. "Czytamy Brzechwę".
Dziesięciu śmiałków czytało wylosowane, popularne wiersze Jana Brzechwy np. "Samochwała", "Na straganie", "Leń", "Klamczucha" czy "Kaczka dziwaczka".


Brzechwa

Z okazji Światowego Dnia Poezji ogłoszono konkurs na napisanie wiersza "Wiosna w poezji. Zwycięzcą został Wojciech Marysiak, drugie miejsce zajął Kazimierz Cichy, a trzecie Zuzanna Dulińska. Gratulujemy!

W kwietniu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Na przerwach w bibliotece szkolnej można było obejrzeć prezentację „Droga książki od pisarza do czytelnika” oraz zagrać w gry interaktywne związane z książkami. Przygotowano gazetki związane z budową książki, zasadami korzystania z niej, historią książki oraz jej drogą do czytelnika.

Zasady    

historia     budowa     autor

Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek.
My też przyłączyliśmy się do obchodów.
Klasa pierwsza wykonała laurki, klasa trzecia przekazała bibliotece życzenia, a klasa druga ułożyła rymowanki
i wierszyki związane z biblioteką i książkami.

l 1a ż 3a

r 2a w 2a


Uczniowie klasy pierwszej codziennie po lekcjach mogli zagrać w bibliotece w „Baśniowe bingo”, natomiast klasy drugie i trzecie uczestniczyły w trzydniowej zabawie bibliotecznej. Każdego dnia uczniowie musieli wykonać dwa zadania i odgadnąć kolejne wyrazy głównego hasła. Rozwiązywali krzyżówki, rebusy, zadania, kolorowali
i wykonywali rysunki. Kto dotrwał do końca zabawy otrzymał upominki za wytrwałość, chęć uczenia się
i poznawania nowych wiadomości związanych z biblioteką i książkami.

kol ks

k i r

Tydzień Bibliotek zakończyliśmy słodkim piątkiem z książką.

do góry
REKRUTACJA DO KLASY 7 DWUJĘZYCZNEJ REKRUTACJA DO KLASY PIERWSZEJ