Działania promujące czytelnictwo

W październiku obchodziliśmy MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH. Celem akcji było zwrócenie uwagi na rolę bibliotek w życiu szkoły i upowszechnianie czytelnictwa. Tegorocznym hasłem były „Baśnie i legendy z całego świata”.
W klasie IV uczniowie na podstawie jednej z legend z książki Władysława Kwaśniaka i Ireny Owczarz przygotowali inscenizację „Dlaczego w Czeladzi nie ma dworca”. Dla klas młodszych zorganizowano konkurs czytelniczo-plastyczny „Ilustracja do ulubionej baśni” a dla klas starszych konkurs czytelniczy „Czeladź w legendzie”.

I miejscebasn

W bibliotece można było grać w „Baśniowe bingo” popularyzujące tytuły i postacie z bajek i baśni. Na planszy składającej się z 16 pól dzieci układały w dowolny sposób postacie. Następnie umieszczały żetony na kolejno losowanych postaciach z bajek i baśni. Zwycięzcą bingo zostawała osoba, która jako pierwsza ułożyła żetony w pionie, poziomie lub skosie. W klasach młodszych gra trwała to momentu aż wszystkim dzieciom udało się ułożyć zwycięski skos, rząd lub szereg.

bingo

Po klasach wędrowało „Literackie pudełko” za pomocą, którego uczniowie tworzyli teksty. Uczniowie losowali cztery karteczki, każde w innym kolorze. Na nich znajdowały się postacie, czynności, sylaby i przedmioty. Z wykorzystaniem wylosowanych elementów uczniowie wymyślali opowiadania, historyjki, baśnie.

bingo   bingo

Uczniowie z klas VI-VIII wzięli udział w Konkursie literackim "Fantastyka w roku Stanisława Lema", w którym należało napisać opowiadanie science-fiction inspirowane twórczością pisarza. Jednym z celów konkursu była popularyzacja twórczości i nowatorskich idei Stanisława Lema oraz uczczenie Patrona Roku 2021.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie piątego listopada i to właśnie tego dnia klasa 2a uczciła to święto przebierając się za ulubionych bohaterów bajkowych. Był też lot czarodziejskim dywanem do krainy baśni oraz bajkowe zgadywanki.

bajki   bajki

Świetlica włączyła się do udziału w XIII Ogólnopolskim konkursie plastycznym „Jesienne duszki, leśne skrzaty”. Prace mogły być wykonane dowolną techniką plastyczną (malarstwo, rysunek, kolaż, wydzieranka), jednak warunkiem koniecznym było wykorzystanie w tworzeniu pracy „darów jesieni” oraz innych skarbów przyrodniczych.

plakat

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w WOJEWÓDZKIM KONKURSIE CZYTELNICZO-PLASTYCZNYM „JESTEM KREATOREM BAŚNIOWYCH ŚWIATÓW JAK JAN MARCIN SZANCER” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 24 w Częstochowie.
Na konkurs zostały wysłane prace Alicja Owczarek, Mateusza Marca i Leny Słonieckiej.

wkcp     wkcp1

wkcp2

25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Został on ustanowiony w 2002 r., dokładnie w 100. rocznicę powstania tej najsłynniejszej zabawki dla dzieci. W tym dniu w uczniowie klasach młodzych przynieśli swoje ulubione pluszaki, obejrzeli film o historii powołania tego święta i popularnych postacich z książek i filmów. Uczniowie wysłuchali fragmentów książek, których bohaterami były postacie misów. Na koniec wykonali prace przedstawiawjące pluszową zabawkę.

dpm1     dpm2

dpm3    dpm4